Endodoncja w praktyce wydanie nr 4/2017
Endodoncja w praktyce wydanie nr 4/2017

Szanowni Państwo,
witam na łamach ostatniego w tym roku wydania „Endodoncji w Praktyce”. Świąteczny czas sprzyja rozważaniom, a do tego z pewnością przyda się najnowszy numer naszego czasopisma.
W aktualnym wydaniu polecam Państwa uwadze artykuł na temat leczenia zmiany okołowierzchołkowej przy użyciu tradycyjnych metod. Autorzy opisują przypadek, w którym podczas leczenia 20-letniej pacjentki wykorzystują pastę wodorotlenkowowapniową.
W tym numerze odnajdą Państwo również algorytm postępowania w przypadkach resorpcji wewnętrznej korzenia w zębach stałych. Artykuł został uzupełniony bogatą dokumentacją fotograficzną.
Ciekawą tematykę z pogranicza endodoncji i protetyki znajdą Państwo w artykule Endokorona jako stałe uzupełnienie protetyczne stosowane w rekonstrukcji twardych
tkanek zębów po leczeniu endodontycznym.
Na zakończenie roku proponujemy Państwu również ostatni z serii artykułów na temat
narzędzi złamanych podczas leczenia endodontycznego. Tym razem poruszona została
kwestia metod zapobiegania złamaniom narzędzi w kanale korzeniowym.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chciałabym życzyć Państwu dużo
rodzinnego ciepła, wielu zawodowych sukcesów oraz wszystkiego, co najlepsze
w Nowym Roku.
Życzę ciekawej lektury.

prof. dr hab. n. med.
Joanna Zarzecka
redaktor naczelna

NEWSY Z BRANŻY

Newsy z branży

TEMATY WYDANIA

Leczenie przy użyciu tradycyjnych, ogólnodostępnych metod zmiany okołowierzchołkowej zęba 11 z zatrzymanym rozwojem korzenia

W artykule przedstawiono proces leczenia zmiany okołowierzchołkowej powstałej wokół korzenia zęba 11 z otwartym wierzchołkiem za pomocą pasty z wodorotlenku wapnia zmieszanego z gliceryną.

Wykorzystanie nowego systemu pilników rotacyjnych w codziennej praktyce endodontycznej

Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie nowego systemu pilników rotacyjnych na podstawie dwóch przypadków klinicznych.

Postępowanie w przypadkach resorpcji wewnętrznej korzenia w zębach stałych

Niniejsza praca przeglądowa przedstawia etiologię i częstość występowania IRR, a także – oprócz danych klinicznych – wpływ trójwymiarowego obrazowania (CBCT) na rozpoznanie, podejmowanie decyzji klinicznych i terapeutycznych. Autorzy omawiają różne opcje terapeutyczne, w tym klasyczne lub wsteczne wypełnienie kanału korzeniowego w obszarze resorpcji.

Metody zapobiegania złamaniom narzędzi w kanale korzeniowym

Celem artykułu jest przedstawienie zasad, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka złamania narzędzia kanałowego w świetle kanału korzeniowego oraz wyboru metody postępowania, gdy dojdzie do separacji instrumentu w kanale korzeniowym. W artykule omówiono również wpływ tego powikłania na rokowanie.

Endokorona jako stałe uzupełnienie protetyczne stosowane w rekonstrukcji twardych tkanek zębów po leczeniu endodontycznym

Dynamiczny rozwój protetyki stomatologicznej, technologii i materiałoznawstwa umożliwia zastosowanie całego wachlarza rozwiązań, najwłaściwszych w danej sytuacji klinicznej w przypadku rekonstrukcji zębów po leczeniu endodontycznym. Jednym z nich jest zastosowanie endokorony.

Leczenie endodontyczne zębów z niezakończonym rozwojem – rola dokumentacji medycznej w orzecznictwie ubezpieczeniowym i postępowaniu sądowym

Powrót CEDE w nowej odsłonie

Dentamed 2017

PIŚMIENNICTWO

Piśmiennictwo do artykułów