Endodoncja w praktyce wydanie nr 1/2018
Endodoncja w praktyce wydanie nr 1/2018

Szanowni Państwo,
cieszę się, że mogę Państwa przywitać na łamach pierwszego w tym roku wydania „Endodoncji w Praktyce”. Mam nadzieję, że aktualny numer w pełni Państwa usatysfakcjonuje.
Na początek proponuję lekturę artykułu na temat wykorzystania materiałów MTA oraz Cerasorb podczas leczenia chirurgicznego perforacji korzenia zęba.
Godny uwagi jest również artykuł poświęcony leczeniu dwukanałowych zębów przedtrzonowych żuchwy. Autorzy opisali w nim trzy autonomiczne przypadki i opatrzyli je bogatą dokumentacją zdjęciową.
Kolejną ciekawą propozycję stanowi materiał na temat leczenia endodontycznego zęba 36 u pacjenta z hemofilią typu A. Choroby przewlekłe u pacjenta zawsze stanowią wyzwanie dla leczącego go stomatologa, tym bardziej warto zwrócić uwagę na przedstawiony artykuł.
W numerze prezentujemy także Państwu polsko-angielski artykuł poglądowy opisujący czynniki wpływające na stan tkanek okołowierzchołkowych zębów z wypełnionymi kanałami korzeniowymi u pacjentów leczonych przez studentów stomatologii. Autorzy dokonali dogłębnej analizy wybranych przypadków i szczegółowo przedstawili wyniki swoich badań.
Zapraszam również do zapoznania się z relacją z 19. edycji konferencji Pulp Fiction, która przyciągnęła do Krakowa wielu znanych i cenionych specjalistów z dziedziny endodoncji.
Przed nami kilka ważnych wydarzeń branżowych. Przede wszystkim zapraszam Państwa na targi Krakdent na stoisko D3, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi produktami naszego wydawnictwa. Z ogromną przyjemnością pragnę poinformować, że pojawimy się również na konferencji Endomeeting w Łodzi, na którą już teraz Państwa serdecznie zapraszam.
Życzę ciekawej lektury

prof. dr hab. n. med.
Joanna Zarzecka
redaktor naczelna

NEWSY Z BRANŻY

Newsy

TEMATY WYDANIA

Chirurgiczne leczenie perforacji korzenia zęba z zastosowaniem materiałów MTA i Cerasorb – opis przypadku

Celem pracy jest przedstawienie procedur zabiegowych zastosowanych w leczeniu perforacji korzenia zęba, spowodowanej nieprawidłowym wprowadzeniem standardowego wkładu koronowo-korzeniowego z wytworzeniem tzw. via falsa. Do zamknięcia perforacji korzeniowej użyto preparatu Pro Root MTA (Mineral Trioxide Aggregate firmy Dentsply), który obecnie uważa się za najbardziej skuteczny materiał do stosowania w tego rodzaju przypadkach. Powstały w wyniku toczącego się przewlekłego stanu zapalnego tkanek przyzębia ubytek kości wypełniono materiałem alloplastycznym. Zastosowano β-fosforan trójwapniowy – Cerasorb (firmy Curasan).

Leczenie dwukanałowych zębów przedtrzonowych żuchwy – opis przypadków

W pracy przedstawiono postępowanie kliniczne pozwalające na przeprowadzenie skutecznego leczenia kanałowego zębów przedtrzonowych dolnych.

Ratowanie korzeni oraz przywracanie funkcji uzębienia i uśmiechu. Saving the roots and restoring the function of dentition and the smile

Leczenie endodontyczne zęba 36 u pacjenta z hemofilią typu A

Chorzy ze skazami krwotocznymi są szczególną grupą pacjentów w gabinecie stomatologicznym. Występuje u nich ryzyko trudnych do zatrzymania krwawień, spowodowanych nawet drobnymi urazami podczas zabiegów stomatologicznych. Dlatego pacjenci obarczeni tym schorzeniem muszą być odpowiednio przygotowani do wizyty w gabinecie dentystycznym, a zabiegi powinny być wykonywane ze szczególną ostrożnością.

Czynniki wpływające na stan tkanek okołowierzchołkowych zębów z wypełnionymi kanałami korzeniowymi u pacjentów leczonych przez studentów stomatologii – analiza przekrojowa. Factors affecting the periapical status of root-filled canals – a cross-sectional study at the undergraduate level

Wypełnianie kanałów korzeniowych – przegląd piśmiennictwa

Wypełnienie kanału korzeniowego jest ostatnim etapem leczenia endodontycznego. Różnorodność materiałów i metod jest bardzo duża. Wybór odpowiedniej techniki jest zależny od warunków anatomicznych, stanu klinicznego oraz umiejętności lekarza.

Problem reklamy usług stomatologicznych

Pulp Fiction po raz 19.

PIŚMIENNICTWO

Piśmiennictwo do artykułów