Endodoncja w praktyce wydanie nr 2/2018
Endodoncja w praktyce wydanie nr 2/2018

Szanowni Państwo,
Witam na łamach kolejnego wydania „Endodoncji w Praktyce”. Słoneczna pogoda sprzyja relaksowi, dlatego tym bardziej polecam lekturę naszego najnowszego numeru.
Aktualne wydanie rozpoczynamy artykułem na temat leczenia kanałowego drugich zębów trzonowych żuchwy o nietypowej anatomii. Autorzy przeanalizowali dziewięć przypadków takiego leczenia i wzbogacili materiał o dużą liczbę zdjęć, które dokładnie obrazują opisane przez nich przypadki.
Retreatment to dla stomatologa zawsze duże wyzwanie. Opis przypadków usunięcia różnego typu wkładów koronowo-korzeniowych podczas powtórnego leczenia znajdziecie Państwo w artykule Ponowne leczenie kanałowe
zębów wzmocnionych wkładami koronowo-korzeniowymi.
Polecam Państwa uwadze materiał na temat leczenia martwych zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzenia po urazie. Autorzy opisują możliwości oraz materiały stosowane przy leczeniu w tego typu przypadkach.
W tym numerze prezentujemy przegląd preparatów stosowanych do irygacji kanałów korzeniowych. Autorki bardzo wnikliwie przyjrzały się dostępnym na rynku preparatom, substancjom w nich zawartym oraz możliwościom
wykorzystania w codziennej praktyce stomatologicznej.
Na koniec zapraszam do zapoznania się z relacją z konferencji Endomeeting w Łodzi, na której mieliśmy okazję gościć, oraz z Targów Krakdent. Jednocześnie życzę Państwu udanego wakacyjnego wypoczynku i zachęcam do czytania naszego czasopisma nawet podczas letnich wojaży.
Życzę ciekawej lektury.

prof. dr hab. n. med.
Joanna Zarzecka
redaktor naczelna

NEWSY Z BRANŻY

Newsy

TEMATY WYDANIA

Leczenie kanałowe drugich zębów trzonowych żuchwy o nietypowej anatomii. Doświadczenia własne

Celem artykułu jest przedstawienie różnorodności anatomicznych drugich zębów trzonowych żuchwy oraz postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, które zostało wdrożone, oraz porównanie obserwacji dotyczących anatomii z dostępnym piśmiennictwem.

Ponowne leczenie kanałowe zębów wzmocnionych wkładami koronowo-korzeniowymi – opis przypadków

Celem artykułu jest przedstawienie metod usuwania różnego typu wkładów koronowo-korzeniowych i procedury ponownego leczenia kanałowego na podstawie prezentacji przypadków klinicznych.

Leczenie martwych zębów stałych z niezakończonym rozwojem korzenia po urazie – przegląd piśmiennictwa

Artykuł wyjaśnia pojęcia: apeksogenezy, apeksyfikacji, rewaskularyzacji, oraz przedstawia fizjologiczny proces kształtowania się korzenia zęba aż do zamknięcia się wierzchołka. Omówiono w nim również najczęstszą przyczynę zatrzymania rozwoju korzenia – uraz, a także metody leczenia zębów stałych martwych niedojrzałych z wykorzystaniem wodorotlenku wapnia, MTA i Biodentine, skrzepu oraz komórek macierzystych.

Wyniki leczenia endodontycznego prowadzonego przez stażystów specjalizacyjnych w przychodni stomatologicznej Szpitala Bretonneau

Celami niniejszego retrospektywnego badania były: 1. ocena wyników leczenia endodontycznego przeprowadzonego przez stażystów specjalizacyjnych szkolących się w zakresie endodoncji w Przychodni Stomatologicznej Szpitala Bretonneau po upływie 1-4 lat; 2. zbadanie czynników predykcyjnych tych wyników.

Preparaty do irygacji kanałów korzeniowych stosowane w codziennej praktyce stomatologicznej – przegląd piśmiennictwa

Irygacja kanałów korzeniowych stanowi kluczowy element procesu leczenia endodontycznego zęba. Na rynku istnieje duży wybór preparatów wykorzystywanych do tego celu. Są one zróżnicowane zarówno pod względem spektrum działania, jak i zastosowanych substancji czynnych. W dalszym ciągu podejmowane są jednak próby stworzenia takiego preparatu, który spełniałby wszystkie wymagania praktyków.

Rekordowe Targi Krakdent® 2018

Spotkanie endodontów w Łodzi

PIŚMIENNICTWO

Piśmiennictwo do artykułów

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij