Endodoncja w praktyce wydanie nr 1/2015
Endodoncja w praktyce wydanie nr 1/2015

Pierwszy tegoroczny numer "Endodoncji w Praktyce" otwieramy artykułem omawiającym przyczyny niedrożności kanałów korzeniowych. Autor opisuje w nim także postępowanie kliniczne w przypadkach pojawiających się problemów z drożnością kanału.
W dalszej części numeru znajdą Państwo odpowiedzi na pytania co zrobić w wypadku wystąpienia dużych zmian okołowierzchołkowych, jak poradzić sobie z powikłaniami występującymi w trakcie i po leczeniu endodontycznym, czy też jaki jest wpływ sił ortodontycznych na zęby leczone kanałowo. Kontynuujemy także cykl artykułów omawiający zaplecze sprzętowo-materiałowe nowoczesnego endodonty, tym razem opisane zostały możliwości wykorzystania nanotechnologii w leczeniu.
Polecam także zapoznanie się z opisem bardzo ciekawego przypadku powtórnego leczenia kanałowe z jednoczasową odbudową zęba koroną Cerec.

TEMATY WYDANIA

Dlaczego kanały korzeniowe są niedrożne?

W pracy przedstawiony zostanie pogląd autora na temat przyczyn niedrożności kanałów korzeniowych. Opisane zostanie postępowanie kliniczne w przypadkach problemów z drożnością kanału.

Słowa kluczowe: obliteracja kanału, udrażnianie kanału

Powtórne leczenie kanałowe z jednoczasową odbudową zęba koroną Cerec. Opis przypadku

Opis przypadku przedstawia powtórne leczenie kanałowe z jednoczesną odbudową ceramiczną korony złamanego zęba przedtrzonowego u 35-letniej pacjentki.
Przeprowadzono jednowizytowe powtórne leczenie kanałowe zęba 24. Równocześnie podczas tej samej wizyty ząb odbudowano standardowym wkładem koronowo-korzeniowym i koroną ceramiczną z materiału IPS Empress wykonaną gabinetowym zestawem CAD/CAM Cerec.

Słowa kluczowe: powtórne leczenie kanałowe, CAD/CAM, Cerec

Duże zmiany okołowierzchołkowe – i co teraz zrobić?

Sposób leczenia rozległych zmian okołowierzchołkowych stanowi pole do dyskusji lekarzy praktyków.
Najczęściej punkt widzenia zależy od dziedziny stomatologii, w jakiej dany lekarz dentysta się specjalizuje. Specjaliści chirurgii stomatologicznej obstają przy chirurgicznych metodach leczenia rozległych zmian OKW, natomiast lekarze specjalizujący się w endodoncji są zwolennikami metod zachowawczych. Stąd też zarówno rozpoczynający ścieżkę swojej kariery zawodowej lekarz dentysta, jak i doświadczony stomatolog mogą mieć dylemat podczas podejmowania decyzji terapeutycznych. Artykuł ten ma na celu ułatwienie tych decyzji poprzez uporządkowanie współczesnej wiedzy na temat metod leczenia rozległych zmian okołowierzchołkowych na podstawie aktualnego piśmiennictwa polskiego oraz zagranicznego.

Słowa kluczowe: zmiany okołowierzchołkowe, płukanie kanałów korzeniowych, leczenie kanałowe

Wpływ sił ortodontycznych na zęby leczone endodontycznie – podsumowanie badań

Artykuł zwraca uwagę na zależność między obecnością wady zgryzu a podatnością zębów na próchnicę. Tłumaczy tym samym zły stan uzębienia dorosłych pacjentów zgłaszających się na konsultacje do ortodonty. Porusza temat problemów, z jakimi boryka się dzisiejsza ortodoncja, związanych z kwalifikacją pacjenta do leczenia ortodontycznego.

Słowa Kluczowe: leczenie ortodontyczne, leczenie endodontyczne, próchnica, wada zgryzu

Powikłania w trakcie leczenia i po leczeniu endodontycznym

Podczas leczenia endodontycznego może dojść do wielu powikłań. Mogą one wystąpić zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu. Znajomość morfologii zęba oraz zasady postępowania podczas leczenia kanałowego mogą uchronić lekarza przed spowodowaniem powikłania, a pacjenta przed nieprzyjemnymi jego skutkami. Do powikłań może dojść zarówno podczas uzyskiwania dostępu do jamy zęba, chemomechanicznego opracowywania, jak i obturacji kanału korzeniowego. Możliwe jest również pojawienie się powikłań odległych w czasie, po zakończeniu leczenia endodontycznego.

Słowa kluczowe: leczenie kanałowe, powikłania

Zaplecze sprzętowo-materiałowe nowoczesnego endodonty – cz. 4. Nanostruktury

Na podstawie piśmiennictwa przybliżono pojęcie nanotechnologii.
Przedstawiono możliwości jej zastosowania w medycynie, w szczególności w stomatologii. Skupiono się na skuteczności nanopreparatów w leczeniu endodontycznym.

Słowa kluczowe: nanotechnologia, nanocząsteczki, nanosrebro, nanozłoto

Dylematy endodontyczne, czyli jak leczyć skutecznie metodą klasyczną

Artykuł to fragmenty książki „Dylematy endodontyczne, czyli jak leczyć skutecznie metodą klasyczną” – nowości w portfolio Elamed Media Group. Publikacja dostępna w sprzedaży w lutym 2015.

PIŚMIENNICTWO

Piśmiennictwo 1/2015

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij