Celem artykułu jest przedstawienie metod usuwania różnego typu wkładów koronowo-korzeniowych i procedury ponownego leczenia kanałowego na podstawie prezentacji przypadków klinicznych.

Najczęstszymi przyczynami powtórnego leczenia kanałowego zębów wzmocnionych wkładami koronowo-korzeniowymi są: reinfekcja powstała w wyniku nieszczelności wkładu lub przetrwałej flory bakteryjnej w okolicy wierzchołkowej, złamanie lub odcementowanie wkładu oraz powtórne leczenie ze wskazań protetycznych w przypadkach nieprawidłowego leczenia pierwotnego [1]. Usunięcie wkładu z zaoszczędzeniem jak największej części korzenia jest koniecznym etapem umożliwiającym rewizję leczenia kanałowego [2]. Zęby, które zostały już odbudowane protetycznie, zwykle cechuje duża utrata twardych tkanek korony, dlatego też leczenie to jest procedurą trudną z dużym odsetkiem niepowodzeń. Zabieg usunięcia wkładu powinien zostać wykonany w sposób jak najmniej traumatyczny dla tkanek zęba, dzięki czemu możliwe są przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego i późniejsze wykonanie szczelnej odbudowy protetycznej [3].

Autorzy: lek. dent. Wioletta Dyduch-Dudek, prof. dr hab. n. med. Joanna Zarzecka

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego, czasopismo zamów na stronie dlaspecjalistow.pl.

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij