Artykuł przedstawia opis leczenia drugiego zęba trzonowego żuchwy o nieuformowanych wierzchołkach korzeni u 14-letniej pacjentki.

Zapalenie miazgi z powodu choroby próchnicowej jest główną przyczyną leczenia endodontycznego zębów stałych. Pomimo znacznego postępu w dziedzinie endodoncji leczenie kanałowe wciąż stanowi jedną z najbardziej wymagających procedur stomatologicznych. Standardem postępowania w przypadku zębów z zakończonym rozwojem wierzchołków korzeni jest całkowite usunięcie miazgi, a następnie wypełnienie kanałów materiałem biozgodnym z tkankami przyzębia wierzchołkowego. W zębach stałych niedojrzałych proponuje się alternatywnie dla całkowitego wyłuszczenia miazgi tzw. pulpotomię, polegającą na odcięciu miazgi komorowej z następczym przykryciem miazgi kanałowej materiałem o wysokiej biozgodności. Procedura ta ma na celu zachowanie żywotności i funkcji pozostałej tkanki miazgowej. Materiałami często stosowanymi w powyższej metodzie są agregat mineralnych trójtlenków (MTA) lub Biodentine [1]. W piśmiennictwie opisywane są również wyniki leczenia po zastosowaniu włóknika bogatopłytkowego lub coraz rzadziej stosowanego wodorotlenku wapnia. Idealny materiał zastosowany do biologicznego leczenia miazgi powinien zapewniać długoterminową szczelność, stymulować tkankę miazgową do regeneracji oraz indukować formowanie zębiny [2]. W badaniu przeprowadzonym przez Kumar i wsp. [3] porównano skuteczność preparatu MTA, włóknika bogatopłytkowego i wodorotlenku wapnia w zabiegu amputacji miazgi. Analiza statystyczna nie wykazała różnic pomiędzy ocenianymi materiałami.

Autorzy: Anna Siemińska, Paweł Berczyński, Monika Bogusz, Elżbieta Krawczuk-Molęda

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego, czasopismo zamów na stronie dlaspecjalistow.pl.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij