Od 1 stycznia 2019 roku obowiązek posiadania separatoru amalgamatu ciąży na każdym gabinecie, w którym stosowany jest amalgamat stomatologiczny i usuwane są wypełnienia amalgamatu. Co na to Ministerstwo Zdrowia?

Zgodnie z komunikatem wydanym przez ministerstwo z obowiązku posiadania separatoru zwolnione są pracownie, w których takowego się nie stosuje, np. gabinety ortodontyczne czy protetyczne, natomiast większe placówki mogą posiadać tylko jeden separator na kilka gabinetów.

Naczelna Rada Lekarska zaproponowała, by podmiot wykonujący działalność leczniczą niewyłączony spod obowiązku instalacji separatora amalgamatu i nieposiadający go w dniu 1 stycznia 2019 r. mógł zadeklarować jego zakup w terminie do trzech lat lub rezygnację z wykonania tej instalacji. Niestety Ministerstwo nie odniosło się do tej propozycji.

Więcej informacji na temat obowiązku posiadania separatoru amalgamatu przez gabinety stomatologiczne nałożonego na Polskę przez Unię Europejską można znaleźć w art. 10 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/852 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie rtęci oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1102/2008.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij