W artykule przedstawiono stosowane metody oceny wrażliwości i żywotności miazgi oraz przeprowadzono dyskusję na temat ich dokładności.

W codziennej praktyce klinicznej określenie stanu miazgi jest niezbędne do postawienia prawidło-wej diagnozy. W tym celu badania podmiotowe, przedmiotowe i radiologiczne uzupełnia się o testy służące do oceny jej żywotności (ang. pulp vitality), czyli przepływu krwi w naczyniach oraz wrażliwości (ang. pulp sensibility), czyli siły odpowiedzi na bodziec [1]. Testy te przeprowadza się w trakcie diagnozowania stanów zapalnych miazgi, po urazach, do kontroli wyników leczenia biologicznego, u pacjen-tów badanych w kierunku ognisk zapalnych. Do metod słu-żących ocenie żywotności oraz wrażliwości należą:

  • testy termiczne na zimno – chlorkiem etylu, i na ciepło – rozgrzaną gutaperką,
  • test elektryczny (np. Pulp Tester f. Denjoy),
  • laserowy przepływomierz Dopplera (np. PeriFlux System 5000 Laser Doppler Perfusion Monitor f. Perimed),
  • pulsoksymetr,
  • test nawiercania zębiny.

Według ogólnej zasady, wykonując badanie wrażliwości/żywotności, należy zbadać zęby z objawami chorobowymi oraz zęby sąsiednie, uważane za zdrowe. Takie postępowa-nie umożliwia pacjentowi porównanie reakcji oraz stanowi kontrolę wiarygodności badania.(...)

Autorzy: lek. dent. Barbara Brzychczy, lek. dent. Katarzyna Dobroś, prof. dr hab. n. med. Joanna Zarzecka

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Artykuł przeczytasz bezpłatnie dzięki opcji artykułu otwartego.

fot. istockphoto.com

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij