Brytyjscy i amerykańscy specjaliści ostrzegają przed pastami wybielającymi z węglem aktywnym. Na łamach „British Dental Journal” twierdzą, że mogą one uszkadzać szkliwo zębów i zwiększać ryzyko próchnicy.

Nie ma żadnego naukowego potwierdzenia, że pasty z węglem aktywnym pozwalają uzyskać większe korzyści aniżeli zwykłe pasty do szczotkowania zębów – przekonuje dr Joseph Greenwall-Cohen z University of Manchester Dental School.

Pasty z węglem czysto aktywnym często są reklamowane jako „naturalne” i „przyjazne ekologicznie”, albo że mają właściwości „antybakteryjne” i „przeciwgrzybicze”, co może sugerować, że chronią przed chorobami przyzębia i wspomagają higienę jamy ustnej.

„Nie ma jednak naukowych dowodów, że tego rodzaju pasty oczyszczają jamę ustną z toksyn, bardziej aktywnie niszczą mikroorganizmy (bakterie grzyby i wirusy) oraz lepiej wzmacniają strukturę zębów” – podkreśla w wypowiedzi dla Reutersa dr John Brooks z University of Maryland School of Dentistry w Baltimore.

Zdaniem Greenwalla-Cohena, jedyna korzyść past do zębów z węglem aktywnym może być taka, że pod wpływem ich reklamy więcej osób będzie dbać o higienę jamy ustnej. Kłopot jednak polega na tym – dodaje – że pasty te mogą uszkodzić szkliwo zębów i bardziej narazić na próchnicę.

Dr Brooks zwraca uwagę, że pasty do zębów z węglem aktywnym mogą zwiększać ryzyko nowotworu jamy ustnej. Związane jest to z tym, że węgiel aktywny uznano w USA za czynnik kancerogenny, zatem ciągłe narażenie na tę substancję śluzówki jamy ustnej może sprzyjać rozwojowi raka.

Amerykański specjalista wymienia jeszcze inną substancję o potencjalnym działaniu rakotwórczym. Jest to krzemionka krystaliczna, która może się znajdować w glince bentonitowej, którą wykryto w co trzeciej paście do zębów z węglem aktywnym, spośród 50, jakie przebadano w USA.

Najważniejsze jest – podkreślają specjaliści – żeby w paście do zębów znajdował się fluor, który dobrze chroni przed próchnicą.

Źródło: PAP, fot. PAP/Jacek Turczyk

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij