Polska to chory kraj, ale razem możemy go uleczyć – przekonują medycy, którzy ogłosili w poniedziałek „Narodowy Kryzys Zdrowia”. Domagają się m.in. zwiększenia nakładów i osiągania maksymalnego czasu oczekiwania na pomoc.

„Kiedy politycy nad naszymi głowami uprawiają gry polityczne, w ochronie zdrowia jest dziś coraz gorzej, sytuacja się pogarsza” – stwierdził w poniedziałek prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski.

Nad planem naprawczym, zaprezentowanym przez OIL, podpisały się organizacje branżowe, w tym m.in.: Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Okręgowy Związek Zawodowy Lekarzy, Okręgowa Rada Aptekarska w Warszawie, Porozumienie Rezydentów OZZL, Stowarzyszenie NEUROFIBROMATOZY POLSKA, Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, Fundacja Alivia czy Fundacja My Pacjenci.

Głównym założeniem kampanii społecznej „Narodowy Kryzys Zdrowia” jest – jak wyjaśniają jej inicjatorzy – jest solidarna walka – pacjentów, lekarzy i polityków – o publiczny system ochrony zdrowia, który jako jedyny jest może zapewnić Polakom dostęp do pełnego spectrum świadczeń medycznych. Przekonują, że jego aktualna niewydolność – tak finansowa, kadrowa, jak też organizacyjna – powoduje szereg mierzalnych strat i spadek zaufania do całego środowiska.

„My jesteśmy lekarzami, naszą pracą jest diagnozowanie chorób i proponowanie ich leczenia. To zdanie (…): +Polska to chory kraj+, to nasza diagnoza. Niewydolny system ochrony zdrowia rzutuje na cały organizm, na całą Polskę i sprawia, że my lekarze mówimy dzisiaj, że +Polska to chory kraj+” – powiedział Jankowski.

Lekarze wskazali sześć obszarów, które – jak oceniają – wymagają pilnych działań. Przede wszystkim postulują podwyższenie nakładów na system ochrony zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB do końca 2021 r. oraz 9% PKB do końca 2030 r. Chcą także utworzenia wspólnego Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej już od nadchodzącej kadencji parlamentu.

Postulują także podjęcie natychmiastowych działań prowadzących do osiągnięcia średnich wskaźników długości i jakości życia oraz wyleczalności z  powodu chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych co najmniej na poziomie średniej UE, nie później niż do 2024 r. Apelują również o znacznie wyższy standard profilaktyki dziecięcej.

Chcą także wprowadzenia maksymalnego czasu oczekiwania na pomoc lekarską lub badanie medyczne, a także zabezpieczenia miejsc opieki długoterminowej i geriatrii poprzez osiągnięcie średnich wskaźników Unii Europejskiej do 2024 r.

Organizatorzy akcji zachęcają do zapoznania się z manifestem na stronie polskatochorykraj.pl i składaniem pod nim podpisów. „Podpisz manifest i zmuś polityków, by potraktowali nasze zdrowie poważnie” – rekomendują.

Do ogłoszenia „Narodowego Kryzysu Zdrowia” – jak przekonują organizatorzy kampanii – zmusiła ich sytuacja, którą obrazują statystyki. „Polska to chory kraj. Każdego roku nowotwory są przyczyną śmierci ok. 100 tys. Polaków, a dostęp do leczenia raka jest na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej” – podnoszą. „Średni czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa wynosi 24 miesiące, w kolejce do kardiologa dziecięcego czekamy 12 miesięcy. Na tysiąc mieszkańców Polski przypada 2,4 lekarza – to najmniej w całej UE, gdzie średnia wynosi 3,8” – wyliczają.

W manifeście napisano, że lekarze zwracają się z apelem do „wszystkich polityków oraz osób mających wpływ na kluczowe decyzje o natychmiastowe działanie w duchu ponadpolitycznej jedności i ponadpartyjnej zgody w prowadzeniu odpowiedzialnej polityki zdrowotnej”. „Jako obywatele jesteśmy zaniepokojeni stanem ochrony zdrowia i brakiem spójnej wizji systemu – jego koncepcji i celów przyszłości. (…) Każde opóźnienie we wdrażaniu potrzebnych zmian jest działaniem przeciwko obywatelom” – przekonują, apelując o poparcie dla swoich propozycji.

Źródło: PAP
Autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Kaludia Torchała, Olga Zakolska

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij